2 Nisan 2008 Çarşamba

İkinci Durağımız Vize: Trakyalı Şenol'u Ziyaret

Haftasonu doktorumuzun Marmara Ereğlisi'ndeki arılarına baktıktan sonra ikinci durağımız Vize oldu. Vize'de sanal alemde ilk tanıştığımız arı dostlarından Şenol arkadaşımızı ziyaret ettik.

İsmini söyledi ama ben anlayamadım. Babasının kızı diyelim.

Şenol'un arılık derli toplu, kovanlar sehpalara konmuş, kovan sıraları arasında yeterli mesafe bırakılmış, kovan girişleri şaşırmaya karşı farklı renklerde boyanmış.

19 çerçeveli 2 girişli kovan ilgimizi çekti. Bölmelerdeki arının gücüne göre bölme tahtasının yeri değiştiriliyor.Karadenizli arıcıların vazgeçilmezi kütük kovansa, Trakyalıların da sepet kovan. Trakya'daki hemen her arılıkta sepet kovanlara rastlıyoruz.

Ben geçtiğimiz yıllarda sepet kovanları sadece fotoğraflarda gördüğüm için, 2 katmanlı bir yapısı olduğunu bilmiyordum. Dışı çamurla sıvanmış kovanın üstünde ikinci bir koruyucu katman var. Koruyucu katman naturel olanlarda otlardan, yapay olanlarda ise poşet naylon türü şeyler sarılarak yapılıyor.

Şenol doktorumuza alacağımız arıyı göstermek için kovanı kaldırarak içini göstermek istedi. Manzara niyeyse takke düştü kel göründü deyimini aklıma getirdi.

Bu da bal piyasasının efsanelerinden karakovan balının imalathane görüntüsü :)

1 yorum:

HB dedi ki...

Hey yavrum hey... Bu yıl hedefimiz boş 3 sepeti doldurmak...