5 Ağustos 2008 Salı

Çoookkkkkk Çalışmam Lazım Çooookkkkkkk

İstanbul'da arıcılık yapmak için yer problemini çözmek oldukça sıkıntılı bir süreç. En nihayet geçen 2 yılın sonunda bu problemi çözdüm gibi görünüyor. Benim eve yakın bir yerde arılarını kışlatan arıcıların müsadesiyle yeni yerime kavuştum.

Benim arıları koyduğum yer diğer arıcı arkadaşların yaklaşık olarak 25-30 metre arka tarafında.

Bu arada yeni yerle birlikte sevgili doktorumuz Muhteşem Turunç'un hediyesi olan ayakları da kullanma imkanı buldum. Bu tarz sehpa hem kolay hem pratik oldu sanki.

Yeni yer mevki olarak çok güzel. En büyük problemi geçmişte hafriyat alanı olarak kullanıldığı için arazinin aşırı engebeli olması. Özellikle geceleyin bir yerlere takılmadan ve düşmeden yürüyebilmek maharet gerektiriyor.

Kış mevsimi gelinceye kadar buralara el atıp elden geldiğince rahat yürünebilir bir satıh haline getirmem lazım.

İlk iş olarak, kendi arılığımı diğer arkadaşların bulunduğu yere bağlamak için yol düzleme çalışmasına başladım. Benim arıların oraya araç yanaşma imkanı gözükmüyor. Düzgün bir yol yaparsam, taşımak gerektiğinde arıları diğer arılığın oraya taşımak rahat olur diye düşündüm.
Yol işinde epey mesafe aldım sayılır, sanırım önümüzdeki haftasonu ulaşıma açılır. :)

4 yorum:

ALİ TÜRK dedi ki...

Abi işin kolayı var.Arıcıların işleri bitmek üzere.Hemen bir organize yap bir araya gelelim::))

Engebe falan kalmaz.Bak kışın beni rahat bırakın.Ayrıcada ısrarcı olmayın::))

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

Murat bey sen çalışkan birisin bu işi yapmakta sana dert değil tatlı bir uğraş olur yolları fazla açmada kötü niyetlilerde gene vurguna gelmesin yeni yerin hayırlı olsun
kolaygelsin

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

Sayın Murat bey selamlar,

Yeni yeriniz hayırlı olsun evet istanbul gibi bir yerde eğer aırıya sevdalıysanız ve arıcılık yaplak istiyor ve birde merkezde oturuyorsanız en büyük engel olarak yer sorun oluşturuyor. Bu sorunu yaşayan biri olarak sıkıntınızı en iyi anlayanlardanım.
Ben de ancak binamızın bahçesine bir veya iki kovan arı ile bu sevdayı yürütmeye çalışıyorum.diğer arılarım memleketimde bu sezon gelirken yine bir ruşet getirerek bahçeye koydum hayırlısı. Siz yer sorununu çözmüşsünüz hpayırlı dlsun darısı benim başıma. Baki selamlar

Hayati İnal dedi ki...

Murat Bey Arılar tatildemi Sizden bir ses çıkmıyor.Güz çalışmalarında KOLAYLIKLAR DİLERİM.